مشاوره خانواده:شوهرم پیش خونوادش هوامو نداره

مشاوره خانواده:شوهرم پیش خونوادش هوامو نداره

سوال:

من۲۹سالمه شوهرم۳۸٫ الان چندساله ازدواج کردیم. راستش من شوهرم آدم شوخ طبعی هست اما در جاهایی هم خیلی گرم و عصبی میشه. شوهرم با من خوبه ما مشکلی نداریم اما مسئله اینه که شوهرم یه خصوصیاتی داره که اصلا دوست ندارم شدیدا خانواده دوست هست البته این از نظر من طبیعی هستش بالاخره همه خانوادشونو دوست دارن اما این مورد فرق داره درمورد مادرشوهرم اگه یه وقت من یه مدت نرم یا برم بشینم تو خودم باشم یا حوصله ندارم یه وقتی همش پیش شوهرم میگه زنت میاد اینجوریه اونجوریه شوهرمم همش میاد مستقیم بهم میگه مادرم اینجوری میگه شروع به دعوا کردن من می کنه این باعث میشه همش منو شوهرم دعوا می کنیم یه وقتایی منم از حرفا یا کارشون ناراحت میشم مثلا چندوقت پیش خواهرشوهرم پیام داد هرچی دلش خواست بارم کرد منم خیلی ناراحت شدم به شوهرم گفتم اما اون اصلا به خانوادش نگفت بهش گفتم چرا وقتی حرف منو نمیری نمیگی حرف اونارو میای میگی به من پس دیگه حق نداری حرف اونارو بیای پیشم بزنی همیشه هم ما زنوشوهر یه حرفایی میزنیم یا کاری می خوایم انجام بدیم میره به خانوادش میگه یا اینکه بیشتر از خانوادش مشورت می گیره تا من همش بهش میگم منو تو حرفی می زنیم یا کاری انجام میدیم نگو پیش کسی بخاطر این کاراش بخاطر حرفای مادرشوهرم که پشت سرم میزنه مریض شدم میگم چرا شوهرم هوای منو نداره دیگه عصبی شدم خواهش می کنم کمکم کنین./وبسایت مشاوره۲۴

شما هم مشکل خود را در قالب یک پرسش مطرح کنید: ثبت پرسش / وبسایت “مشاوره ۲۴”
در صورت تمایل به مشاهده لیست مشاوران وبسایت “مشاوره ۲۴” روی لینک مقابل کلیک کنید: مشاهده لیست مشاوران وبسایت مشاوره ۲۴ /”وبسایت مشاوره۲۴
شیما برمه ( روانشناس بالینی و مشاور خانواده)

با سلام به شما دوست عزیز

متاسفانه یکی از مشکلاتی که سد راه رازداری زناشویی می شود و باعث بوجود آمدن مشکلات در بین همسران می شود این است که پس از ازدواج هنوز زن و شوهر خود را در دایره خانوادگی خانواده پدری خود می بینند و هنوز فضای مخصوص به خانواده خود و همسرشان را به خوبی شکل نداده اند. در اینگونه موارد خانواده ها هم از فرزندانشان انتظار دارند که همچون گذشته در جمع خانواده حضور داشته باشند و رازهای خود را با خانواده در میان بگذارند. در چنین مواقعی میان نقش افراد به عنوان فرزند و نقش آنها به عنوان همسر تناقض بوجود می آید. در این شرایط بسیاری از افراد رازهای میان خود و همسرشان را به خانواده خود انتقال می دهند. این مساله علاوه بر اینکه رازداری زناشویی را مختل می کند گاها باعث بوجود آمدن ذهنیت های منفی از عروس یا داماد خانواده نزد خانواده همسر می شود، ذهنیت هایی که گاه تا مدت ها و حتی پس از حل شدن موضوع میان زن و شوهر هم باقی می مانند.
پس بهتره برای همسرتان توضیح بدین که علیرغم احترام، صمیمیت و نزدیکی که با خانواده خود دارد حالا دیگه یک زندگی مستقل تشکیل داده و قرار نیست رازها و مسائل خصوصی زندگی خودش را برای خانواده مطرح کند.

خواندن  شوهرم یک بار خانمی رو صیغه کرد بخشیدم حالا دوباره فهمیدم یکی دیگه رو صیغه کرده

شاید یکی از مشکلات همسر شما ناشی از عادت به پرحرفی و خودافشایی باشه:

و همونطور که خودتون هم اشاره کردین ایشون فردی شوخ طبع و در روابط با اطرافیان گرم هست بنابراین این رفتار میتونه دلیلی باشه برای اینکه ایشون در روابط خانوادگی عادت به زیاد صحبت کردن و فاش کردن مسایل مربوط به خود داشته باشه. زیاد صحبت کردن و خودافشایی عادت هایی هستند که در بسیاری از افراد و بیشتر به انگیزه جلب توجه و صمیمی و گرم بودن افراد در جمع انجام می شود. پس اگر همسر شما هم جزو این دسته از افراد هست سعیتون بر این باشه که بهش کمک کنید این عادت را کنار بگذاره.و بهش توضیح بدین که برای جلب توجه دیگران و نشان دادن اینکه فردی گرم و صمیمی هست نیاز به افشای رازهای خود نداره. کافی است به صحبت های دیگران خوب گوش بده و به آنها بازخورد مثبت نشون بده.

سعی کنه انتقاد پذیر باشه:

نکته دیگری که از فاش شدن رازهای همسرانه نزد دیگران جلوگیری می کند انتقاد پذیر بودن است. بعضی از همسران در بحث ها و رفتارهای مختلف به گونه ای خودخواهانه و مغرورانه برخورد می کنند و به هیچ وجه به طرف مقابل اجازه انتقاد و نقد خود را نمی دهند. طبیعتا زندگی زناشویی هم خالی از نقد و ایراد نخواهد بود. در چنین شرایطی است که همسران چنین افرادی عطای بحث و نقد کردن همسر خود را به لقایش می بخشند و به جای اینکه انتقادات و گلایه هایشان را به خود همسرشان مطرح کنند این گلایه ها را با دیگران و خارج از خانواده مطرح می کنند. و این بهانه ای می شود برای فاش شدن رازهای زندگی زناشویی،

برای همسرتون توضیح بدین که اگر کسی در خانواده یا اطرافیان پشت سر شما بدگویی یا انتقاد تندی کرد دلیلی ندارد این مساله را برای شما بازگو کند چرا که این رفتار باعث می شود ذهنیت شما را به هم بریزد یا سبب بوجود آمدن اختلافات بیشتر بشود.

در نهایت به میزانی که شما بتونید با همسرتان صداقت داشته باشید و مسائل کمتری را از او پنهان کنید صمیمیت و الفت بین شما بیشتر می شود و از بروز مسائل این چنینی می کاهد . اما در طول زندگی مشترک چه مسائل و رازهایی را باید با همسرمان در میان بگذاریم و چه چیزهایی را باید از او پنهان کنیم؟

خواندن  بعد خیانت اجازه بدم دوباره تلگرام و اینستاگرامشو نصب کنه ؟ یا بخوام خطشو عوض کنه؟

تا جایی که می توانید سعی کنید بیشتر مسائل مهمی را که برای شما پیش می آید یا به آن فکر می کنید به همسرتان بگویید و یا با ایشون در موردش مشورت کنید و از ایشون نظر بخواین و سعی کنید این موارد گفته شده را هر دو شما رعایت کنید . و به این شکل صمیمیت را بین خودتون افزایش دهید .

به امید روزهای بهتر برای شما/وبسایت مشاوره۲۴

درصورت تمایل به رزرو مشاوره با ایشان روی لینک مقابل کلیک کنید: رزرو مشاوره تلفنی و متنی بدون انتشار در سایت با خانم برمه  / وبسایت مشاوره ۲۴
نسیم مرتضوی (بازی درمانگر کودک، درمانگر اعتیاد و مشاور پیش از ازدواج)

سلام
راستشو بخوای من تا یه حدودی میتونم درک کنم چدا همسرت اینکارو میکنه! اینکه اشتباهه رو قبول دارم اما اینکه چرا این اشتباه رو داره ادامه میده هم قابل درکه.چرا؟ چون تو بابت خانوادش بازخواستش میکنی! احساس اون اینه که به خانوادش احترام نمیذاری پس خیلی قابل اعتماد نمیتونی باشی پس فاصله میگیره ازت و ناخودآگاه همین فاصله باعث میشه به اون ها نزدیک بشه.
بیا دوباره از اول شروع کنیم و قضیه رو از چشم اون ببینیم! فرض کن همسرت میخواد حرف بزنه و مشکلاتی که با تو داره رو بنویسه. احتمال میدم اینجوری مینویسه: من مردی هستم ۳۶ ساله که همسرم ۸ سال ازم کوچیکتره! همیشه سعی کردم رابطه گرم و خوبی باهاش داشته باشم اما بعضی وقتا فکر میکنم با یه کودک ازدواج کردم چون ازم میخواد جلوی خانوادم وایسم ! خانواده ای که من بهشون محبت دارم و هویت منو تشکیل میدن! بین مادرم و همسرم اختلافاتی به وجود میاد و وقتی من مسئله رو با همسرم مطرح میکنم عصبانی و ناراحت میشه و یه جوری برخورد میکنه که دعوا شدید و شدید تر میشه و منم چیزایی رو میگم که نباید بگم! جالبیش اینه که منو مقصر رفتار و حرفای مادرم میدونه! هرچی بیشتر میگذره احساس میکنم بیشتر دارم ازش فاصله میگیرم و چقدر دوریم از هم و چقدر فرق داریم باهم!
البته ممکنه همسرت یه شکل دیگه این حرفارو بزنه اما شما دوتا فقط به شکل متفاوت از هم به این موقعیت نگاه میکنید! هرکس از جانب خودش و بدون در نظر گرفتن دیگری!
انگار دارین میجنگین و میخواین به هم ثابت کنین که من راست میگم و طرف مقابل رو از پا دربیارین! این اسمش میشه جنگ قدرت! احتمالا یادتون رفته ازدواج کردین و یه جاهایی باید این جنگ رو ببازین که زندگیتون رو ببرین!
یه سو تفاهم تبدیل میشه به یک بحران با همین جنگ قدرت! پس بهتره به جای کاری که فقط داره باعث میشه اوضاع شدیدتر شه شروع کنی به جذب کردنش. چطوری؟ باید مهارت های زندگی رو بلد باشی. باید یاد بگیری زندگی زناشویی یعنی چی!
من اینجای قضیه بهت حق میدم که باید بین خانواده اش و همسرش، همسرشو انتخاب کنه و داره اشتباه میکنه! اما خودتم داری کمکش میکنی و شریکی توی این اشتباه!
میتونی کمک حرفه ای بگیری و این قائله رو ختم کنی. همکارای روانشناس من میتونن بهت کمک کنن.
موفق باشی/وبسایت مشاوره۲۴

خواندن  تعداد دفعات نزديكيم در روز بسیار زیاده همسرم خیلی غیر نرماله و همیشه رابطه میخواد

درصورت تمایل به رزرو مشاوره با ایشان روی لینک مقابل کلیک کنید: رزرو مشاوره تلفنی و متنی بدون انتشار در سایت با خانم مرتضوی / وبسایت مشاوره۲۴

پرستو قندی(روانشناسی تربیتی،دانشگاه تهران)

سلام بر شما دوست گرامی
ازینکه به ما اعتماد کردید و مشکل خودتون رو مطرح کردید سپاسگزارم 🙏 واقعیت اینه که برای شروع یک زندگی مشترک به یک سری مهارت نیاز هست از جمله، انعطاف پذیری، مهارت حل مساله، مهارت برقرار کردن ارتباط موثر و… و یکی از مهمترین ویژگی‌هایی که انتظار می ره زوجین به اون پایبند باشند، حفظ حریم خصوصی و حفظ اسرار خانواده ست، چه زن و چه مرد باید به این آگاهی دست یابند که تحت هیچ شرایطی اسرار زندگی مشترکشان را برای هیچکس ( بجز مشاور معتمد) مطرح نکنند.
به نظر می رسه شما و همسرتان باید به یادگیری مهارت های مختلف بپردازید. با توجه به اینکه چند سال از ازدواج شما می گذره حداقل انتظار اینه که نسبت به نقطه ضعف و نقطه قوت همدیگه آگاهی کاملی داشته باشید. من به شما و همسرتان پیشنهاد می کنم در گام اول پی گیر آموزش و یادگیری مهارتهای زندگی شوید و سپس لیستی از خط قرمز ها و نقاط قوت و نقاط ضعف هم تهیه کنید،
انتظار می ره که یه زن و شوهر موفق و خوشبخت، نقاط قوت رو تقویت و نقاط ضعف را کمرنگ کنند. انتظار می ره که یک زوج موفق روی خط قرمز همدیگه پا نگذارند، این مساله ایست که به نظر می رسه در رابطه شما به کرات نقض شده.
دوست گرامی همه ما برای تسلط پیدا کردن به این مهارت‌ها نیاز به آموزش داریم به شما توصیه می کنم خودتان را ازین آموزش ها محروم نکنید و حتما به این مهارت ها مسلط شوید ./وبسایت مشاوره۲۴

       


        اسپانسر وبسایت مشاوره۲۴: فروشگاه بانه ۹۰ (در صورت تمایل به خرید از این فروشگاه روی لینک زیر کلیک کنید)
مقاله های مرتبط :
جدیدترین محصولات فروشگاه ما

متاسفانه محصولی در این دسته بندی در فروشگاه ما موجود نمی باشد ):

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.