هر بار تصمیمی برای یک هدف خاص میگیرم اتفاقاتی غیر منتظره رخ میده

هر بار تصمیمی برای یک هدف خاص میگیرم اتفاقاتی غیر منتظره رخ میده

سؤال :

سلام. من * و ۳۶ سالمه. جزئیات مشکل من زیاده اما سعی میکنم خلاصه بگم.
من مدت زیادی بیشتر از ۱۳ سال هست که این مشکل رو دارم. هر بار اراده میکنم که کار مهمی در
زندگیم انجام بده یا تغییری در روند زندگیم صورت بدم، یا یه برنامه ریزی جدید و نسبتا
خوب برای روزهای بعدی میکنم، اتفاقاتی میافته که همه و همه باعث میشن من یا در
همون آغاز تصمیم یا در روزهای اولیه به مشکلات جدی بربخورم و دست از کار و هدف و برنامه بردارم.
این برای همه پیش میاد اما مشکل من زمانی جدی میشه که خیلی اوقات که سرسختانه برنامه و هدفم
رو ادامه میدم، اتفاقات خطرناکتر و کوبنده تر میشه و حتی برای عزیزانم میافته.
میدونم تصور میکنید که این از بدبینی من یا غیره ناشی میشه اما حتی شده که من نیمه های
شب تصمصمی گرفتم و در چند دقیقه بعد اتفاقی در همون نمیشه شب برای من یا خانواده ام رخ میده،
گاهی اتفاقات طوری هست که انگار دقیق دقیق همین تصمیم منو هدف گرفته. انواع برنامه ریزی های
منعطف و خوب رو کردم اما همین نیروی مخرب همیشه زهر خودش رو ریخته. خیلی ناامید هستم و
روزهام الکی تلف میشه. گاهی تصمیم میگیرم که از فردا قسمتی از شب رو به فعالیت مثبتی
اختصاص بدم اما درست فردا یه اتفاق یا پیشامد رخ میده که دقیق دقیق برای چندین روز متوالی،
شب های من و اوقات فراغت شبانه منو میگیره.
انگار چیزی میخواد به من با شدت هرچه تمام تر بگه که دست از هر نوع تصمیم و فعالیت بردار!
این که میگم بدبینی، ترس، یا یه فکر افسرده مضمن و طولانی نیست!
من به تعداد موهای سرم با این قضیه مواجه شدم. اتفاقاتی که مانع من میشن اصلا با منطق و فکر جور درنمیاد و یه جوری غیرطبیعی هستن.
انگار با تمام وجود حس میکنم نیرویی یا چیزی از عمد قصد ممانعت از فعالیت منو داره. نمیدونم این ممانعت خوبه یا بد ولی به طرز بدی سالهای جوانیم الکی تلف شد و داره تلف میشه.
ببینید مشکل من سرسختی در برابر مشکلات بر سر راه هدفم نیست!!! مشکل اینه که قبل از تصمیم من همه چیز آرومه اما به محض تصمیم و اراده، حتی هر چقدر اراده قوی باشه، اتفاقات ناجوری پیش میاد تا منو منصرف کنه!
باور کنید من خیلی در موردش فکر کردم و خیلی تغییرات رو امتحان کردم اما نتیجه به صورت دلهره آوری همون بود!
بارها شده با سرسختی تمام جلوی این موانع و اتفاقات ایستادم اما ناگهان اتفاقات ناجور و خطرناکی که کاملا حس میکنم هشدار دهنده هستند برای اعضای خانوادم رخ میده و اینجا دیگه مجبور میشم ول کنم.
در ضمن تصمیماتی که میگیرم بیشتر برای استفاده بهتر از اوقات فراغت یا شروع یه یادگیری یا چیزهای مثبت هست و تصمیم به کارهای ناروا و منفی نمیگیرم اما همیشه و همیشه تا انصراف قطعی من با خشونت و شدت تمام اتفاقاتی میافته و منو منصرف میکنه. زیاد گفتم اما میتونم نمونه های فراوانی براتون بیارم.
منتظر راهنمایی شما هستم. ممنونم./وبسایت مشاوره۲۴

الهام داودی (روانشناس بالینی، دانشگاه علوم پزشکی تهران)

دوست عزیز سلام. صحبت های شما رو خوندم و نکته ای که در اون به چشمم می خورد این بود که کمی نگران بودین که مسئله شما رو جدی نگیرم یا برای من بی اهمیت جلوه کنه. و داشتم به این فکر می کردم که احتمالا این مسائل رو قبلا برای افرادی بیان کردین و شاید اونها شما رو جدی نگرفتن یا حتی مسخره کرده باشند که باعث شده باشه نگران باشین که دیگران چه طور قضاوتی در مورد شما خواهند داشت. من فکر می کنم علاوه بر مسئله ای که شما ذکر کردین مسئله دیگری وجود داره که همین نگرانی از قضاوت دیگران باشه. این موضوع احتمالا روی اعتماد به نفس و شاید خوابتون هم تاثیر گزار بوده باشه. به طوریکه نتونین خوب تمرکز کنید چون به دلیل این اضطراب قسمت زیادی از ذهنتون مدام در حال کار کردن هست. به همین دلایل من فکر می کنم ابتدا خوبه که یک روانپزشک رو ببینید تا با کمک او این علائم اضطرابی رو برطرف کنید و بعد از اون بتونید به این مسئله بپردازید که چرا هر وقت تصمیم برای انجام کاری می گیرید یک اتفاق ناگواری میفته./وبسایت مشاوره۲۴

مهدی وفانوش ( دانشجوی دکترای مشاوره دانشگاه علامه طباطبایی )

با سلام و احترام خدمت شما دوست عزیز

دنیا بر اساس قوانین مشخص و خاصی اداره می شود که از جمله آنها برنامه ریزی صحیح وکار و تلاش جهت موفقیت است و هر انسانی زندگیش بر روی این مدار شکل گرفته باشد حتما موفق می شود. در عین حال در دنیا فقط یک نیروی غالب و مسلط وجود دارد که آن هم نیروی خداوند متعال است. اراده خداوند مهربان و بخشنده هم بر شکست انسانها تحقق نیافته است .  بنابراین به خدای متعال توکل کنید و با یک برنامه ریزی خوب و منعطف و با سعی و تلاش مطمئن باشید که موفق خواهید بود. در برنامه ریزیتون حتما سعی کنید که جاهای خالی داشته باشید و هیچ برنامه ای برای آن نریزید و در صورتی که ساعتهایی نتوانستید برنامه اتان را اجرا کنید این ساعتهای خالی فرصت مناسبی جهت جبران می باشد چرا که یکی از دلایلی که باعث می شود یک برنامه  اجرا نشود این است که به دلایل مختلف یک برنامه به طور کامل اجرا نمی شود و باعث دلسردی می شود در نتیجه برنامه کنار گذاشته می شود. در اجرای برنامه هایتان سعی کنید پایداری و پشتکار بیشتری نشان بدهید. در اولین قدم بهتر است هدفهای کوچک انتخاب کنید هدفهایی که با کمی سعی و تلاش قابل دسترس باشند. با رسیدن به این هدفهای کوچک می توان این انتظار را داشت که این جو روانی ایجاد شده برای شما کم کم از بین رفته و بتوانید با اعتماد به نفس بیشتر و با سعی و تلاش و پایمردی بیشتر به اهداف خود دست یابید. در صورت مشکل بیشتر می توانید با مشاوران مجموعه صحبت کنید. سرفراز و موفق باشید./وبسایت مشاوره۲۴

شقايق درنشان (روانشناسي باليني دانشگاه علامه طباطبايي تهران)

سلام
مطمئنا زندگی تو این دنیا با سختی‌های زیادی همراهه، ولی هم‌نشینی این مشکلات با تصمیمات شما هیچ معنای خاصی رو نداره و اعتبار علمی پشتش نیست. باور شما به قدرت ویژه‌تون نشانه‌ی خوبی نیست و من توصیه می‌کنم به روانپزشک مراجعه کنید.
موفق باشید./وبسایت مشاوره۲۴

 
       
        اسپانسر وبسایت مشاوره۲۴: فروشگاه بانه ۹۰ (در صورت تمایل به خرید از این فروشگاه روی لینک زیر کلیک کنید)
مقاله های مرتبط :
جدیدترین محصولات فروشگاه ما

متاسفانه محصولی در این دسته بندی در فروشگاه ما موجود نمی باشد ):

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.